Ez egy nagyon egyszerű táska, de meg fogod látni, ennél is át kell gondolni az elkészítés módját, és az egyes lépések sorrendjét, különben könnyen előfordulhat, hogy bontással kell töltened az időt. A Tessza táska leírásánál már látni fogod, hogy sokkal részletesebb a megszokottnál, és megosztok Veled fontos tudnivalókat is, tehát miközben megvarrod ezt a táskát, új dolgokat is tanulhatsz.
A további táskáknál már nem fogod egyben megkapni a szabásmintát és a leírást, hiszen olyan sok magyarázatot fűzök minden egyes részhez, hogy egyben túl sok lenne. A szabáshoz is adok majd segédletet, nehogy a több darabból álló szabásminta bárkin kifogjon!
Ne rémisszen el a hosszú leírás, hosszabb elmondani, mint megvarrni!
Szükséges anyagok, eszközök a táska varráshoz:
- kb. 40cm apró mintás piros vászon - kb. 40cm piros vászon bélésnek és vállpántnak - kb. 40cm textil, ragasztós közbélés (vetex) - 120cm piros szatén szalag - 20cm fehér csipke
Táska szabásminta:
20x38cm-es téglalap, ez lesz a főrész. A 38cm-es oldallal párhuzamos a szálirány 105x6cm-es téglalap, ez lesz a vállpánt. A szálirány a 4cm-es oldallal párhuzamos
A táska szabásmintához megadott adatok tartalmaznak minden szükséges helyen 1cm varrásszélt.
Táska szabás:
Mintás, piros vászonból:
-2db főrész
Piros vászonból: -2db főrész -1db vállpánt Ragasztós közbélésből (vetex): -2db főrész -1db vállpánt
Táska varrás: Szokás szerint azzal lehet kezdeni, hogy ragasztós közbélést bevasalod a megfelelő alkatrészekbe, de most szeretném ezt részletesebben kifejteni. A szükséges anyagoknál kikötöttem, hogy textil ragasztós közbélést használj. Ennek jobb a tartása, és a tartóssága is. Ha már dolgozunk ezekkel a táskákkal, akkor legyen benne sokáig örömöd. Lehet kapni papír ragasztós közbélést (vetex) is, amelynek ára rendkívül kedvező, de kevésbé jó tartást ad, és minden mosásnál kopik.
A textil ragasztós közbélés ránézésre is „masszívabb”
Ne keress a boltban különböző színű közbéléseket, feketét, fehéret, maximum pirosat lehet kapni. Ha esetleg olyan szerencsés vagy, hogy különböző vastagságban kínálnak a botban közbélést, akkor jelen esetben érdemes a vastagabbat választani. Ha még azzal a kérdéssel is zavarba akarnak hozni, hogy kötöttet, vagy szövöttet adjanak, akkor szövöttet válassz. Mivel több táskát is készítünk, 1-2m-t nyugodtan vehetsz.
A későbbiekben arról is beszélek majd, pontosan hogyan kell bevasalni, és nagy felületnél hogyan kerülheted el, hogy felhólyagosodjon, vagy leváljon. Egyelőre a táska külső főrészeibe (mintás vászon), és a vállpántba vasald be a közbélést. A következő fontos dolog, amit most elsajátíthatsz a vállpánt toldása. Előfordulhat, hogy nincs elég hosszú anyagod egyben, ekkor meg lehet toldani a vállpántot. Érdemes 45 fokos szögben készíteni a toldást, így kevésbé lesz feltűnő. A kiszabott alkatrészeknél a fotón látszik is a vállpánt 2db-ban. Kezdjük most azzal, hogy a vállpántot összetoldjuk. Színt színnel szembe kell fordítani a képen látható módon. Gombostűzés után ellenőrizd, hogy a vállpánt szélei szétnyitva folytatólagosak-e.
Vasald szét a varrásszélt.
Vágd le a felesleges varrásszélt
Ezután a vállpánt széleit hosszában be kell vasalni 1cm-re. Ha kezdő vagy, ez nehéz feladatnak bizonyulhat. A későbbi táskáknál mutatok majd olyan módszert, amivel a vasalás kiküszöbölhető. Ha szükséges, akkor színoldalon szabókrétával húzd meg az 1cm-es vonalat, és annak segítségével vasalj. Igazából nem az a legfontosabb, hogy pont 1cm legyen, hanem az, hogy végig egyforma legyen, tehát ha 0,8 vagy 1,2cm az nem baj, csak végig annyi legyen.
Vasald hosszában félbe a vállpántot, miközben egyezteted a széleit.
A pántot ismét nyisd szét. Javaslom méregetés helyett használd a szemmértékedet, és a vállpánt egyik oldalának közepére gombostűzd rá a szalagot. Varrj végig mindkét szélén mm-esen.
Ha szükséges vasalj rá újra a pántra, gombostűzd össze a szélét, és varrj végig a vállpánt mindkét szélén mm-esen. Arra figyelj, hogy kb. 5cm-re a szélétől kezd a mm-es tűzést, és így is fejezd be. Később a vállpánt rövidebbik oldalát összevarrjuk majd, ehhez helyet kell hagyni. Vasald meg a vállpántot.
Az egyik főrész rövidebbik oldalától mérj le 11cm-t. Húzz a rövidebbik oldallal párhuzamost egy szabókrétával . A vonalat színoldalra kell húzni, ezért ne ceruzával csináld, ami megmaradhat. Ez alá a vonal alá helyezd a vállpántot színével felfelé. A főrész és a vállpánt közepét is jelöld meg és egyeztesd egymásra, így gombostűzd oda a vállpántot.
A vállpántot a főrészre kell varrni. A vállpánt mm-es tűzésében kell újra végigvarrni, de csak a főrész oldalaitól 1,5cm-re kell elkezdeni, és befejezni.
A vállpántokat a főrész belseje felé gombostűztem, így a későbbi munka könnyebb lesz.
A másik főrész rövidebbik oldalától 1,2cm-re a csipkét gombostűzd a főrész színére. A két szélén varrj végig mm-esen. Vasald meg a csipkét.
A szatén szalagra köss egy helyes, kicsi masnit. A szalagot gombostűzd a csipkére, és a két szélén varrj végig mm-esen. A masni csomójára ne varrj rá, azt a részt hagyd ki.
A két főrészt fordítsd színt színnel szembe, és gombostűzd össze. Ügyelj rá, hogy a csipkés rész, és a vállpánt egy oldalra essen.
Varrd körbe „U” alakban centiméteresen. Itt fogod megérteni, miért kellett a vállpánt felvarrását 1,5cm-el beljebb kezdeni és befejezni.
A sarokban ki kell vágni a felesleges varrásszélt. Amennyire lehet, ujjafa segítségével vasald szét a varrásszélt.
A bélést is fordítsd színt színnel szembe, gombostűzd össze, és varrd össze „U” alakban. Itt annyi eltérés lesz a főrészhez képet, hogy az alján kb. 10cm-es nyílást kell hagyni a későbbi kifordításhoz. Érdemes a felső széle alatt kiszélesíteni a varrásszélt, és közel 1,5cm-es varrásszéllel varrni. Ettől a bélés jobban ki fog feküdni a főrészben.
Amennyire lehet itt is szét kell vasalni a varrásszélt, és a sarokban ki kell vágni a felesleges varrásszélt.
Izgalmas részhez érkeztünk, most fogjuk összeállítani a táskát. A főrészt színével kifelé, a bélést színével befelé kell fordítani és a kettőt egymásba húzni.
A felső szélét össze kell gombostűzni centiméteresen. Az oldalvarrások egyeztetésére ügyelj.
A táska felső szélét varrd végig centiméteresen.
A közbéléssel beragasztott varrásszélt vágd ki 2-3mm-esre. Ettől vékonyabb, mutatósabb lesz a táska széle.
Fordítsd ki a táskát, ellenőrizd, hogy minden rendben van-e. Ha igen, akkor gombostűzd össze a bélés alján a lyukat, és varrj végig rajta mm-esen.
A táska felső szélét vasald meg. A varrat kerüljön az élébe, illetve a bélés egy hajszállal forduljon befelé. Varrj végig a felső szélén mm-esen.
A vállpántot fordítsd színt színnel szembe, és gombostűzd össze a rövidebbik oldalát. Fontos, hogy a szatén szalag egy vonalba essen. Varrj végig rajta, vasald szét.
A mm-es tűzést a hiányzó részeket pótolni kell. Ha jártál hozzánk varrótanfolyamra, akkor tudod hogyan kell egy színoldali varratot szépen folytatni úgy, hogy az szinte nem is látszik. Ha nem vagy ezzel tisztában, akkor old meg kis elvarrásokkal a lehető legszebben.
Ugye, hogy nem látszik?
Jó hírem van, kész is lettél!
Jó munkát a táska varráshoz!
Készítette: Majoros Zsuzsa
|